Článok s obrázkami

05.08.2020

OKOŠTOVALI SME: PIADINA - NAJPRV JEDLO CHUDOBNÝCH, TERAZ MEDZINÁRODNÁ POCHÚŤKA

Tento článok pre teba napísal Adriána Henčeková 27. júla 2020

Kto by nemiloval stredomorskú kuchyňu a najmä tú taliansku. Preslávená pizza, cestoviny na stovky spôsobov či čerstvé šaláty sa vybavia snáď každému. Ale počuli ste už o piadine? Po novom ju môžete ochutnať na Letnej v centre Spišskej Novej Vsi.

Pre tých čo o tejto talianskej špecialite ešte nepočuli, tak ako my, tu máme krátke vysvetlenie. Piadina alebo skrátene piada (čítaj pjadina, pjada) je tradičný rustikálny druh pšeničnej placky, ktorá sa pripravuje na suchom grile. Podáva sa plnená na slano - so syrom, mäsom, salámou a zeleninou, ale i na sladko - s džemom, medom či nutellou. Niekedy bola jedlom chudobných, pretože sa vyrábala bez droždia, iba z vody a múky. Je typická najmä pre taliansky región Romagna, domovom je mesto Ravena. Teraz už po túto pochúťku nemusíte chodiť ďaleko, dokonca ani za hranice nášho mesta. V polovici júla totiž vznikol v Spišskej Novej Vsi nový podnik - Jusepe PIADINA, kde vám túto špecialitu pripravia.

Podnik sa nachádza na Letnej 66 v bráne. Zatiaľ im chýba smerová tabuľa, ale nájdete ho ľahko, nahradil niekdajšiu bagetériu. Nie príliš vábny vstup dole schodmi vystrieda o to príjemnejší interiér. Napriek tomu, že ste v podzemí, nemáte pocit stiesnenosti, ale naopak, priestor je vďaka svetlým farbám vzdušný. "Chceli sme aby sa tu ľudia cítili príjemne, aby si tu oddýchli," hovorí majiteľ Marek. S pomocou architektky pripravovali prevádzku trinásť mesiacov. A veru, aj si oddýchnete, a to aj od mobilu - signál do podzemia nesiaha.

Ponuka je pomerne široká, ale orientovaná výlučne na piadiny. Vyberú si vegetariáni aj milovníci morských plodov. Sladká verzia je zatiaľ len jedna - nutella, banán a oriešky. Bezlepková verzia zatiaľ nie je v ponuke, no do budúcna ju plánujú. My sme siahli po slanej variante. Jedna vegetariánska piadina s rukolou, kozím syrom, cviklou, špenátom a balsamicom a druhá mäsová s opečenými kuracími kúskami, tirolskou šunkou, syrom s modrou plesňou a mixom šalátov. Do objednávky si môžete pridať navyše mäsko, zeleninu, či viaceré druhy syrov. Veľkým plusom je ručne robené cesto a domáce dresingy. V menu sa tiež zaručujú za lokálne suroviny. Objednávka bola pripravená do desiatich minút a samotný proces plnenia a opekania môžete ako zákazník sledovať pri pulte.

Na tanieri dostanete naplnenú placku bez akýchkoľvek príloh. Cesto nie je veľmi hrubé, chuťovo najbližšie je k tomu pizzovému, trochu ťažšie sa krája príborom. Celá piadina je mierne ohriata na grile, no plnka vďaka čerstvej zelenine ostáva svieža. V oboch prípadoch boli chute skvelo zladené, nepotrebovali dodať soľ ani korenie. Počas celého jedenia drží piadina tvar, cesto sa nerozmočí. Dobre chutí aj keď už vychladne. Jedlo je dosť sýte, plnohodnotne nahradí obed či večeru. Ak máte ešte miesto a chuť na dezert, určite si objednajte domáci, ako inak než taliansky dezert - panna cottu. Chutí príjemne sladko po vanilke a mieša sa s kyslastým ovocným coulis na vrchu. Potešili nás aj papierové slamky v nápojoch.

Piadinu si môžete vychutnať priamo v podniku, alebo zobrať so sebou, a to v čase od tretej poobede až do desiatej večer. "Neskôr by sme radi otvorili aj v čase obeda a pridali do menu aspoň zo dve polievky," opisuje Marek plány do budúcna. Ambíciou je aj chodiť po festivaloch s pojazdným vozíkom.

A prečo takýto podnik vôbec v Spišskej vznikol? Marek ochutnal piadinu v Taliansku prvýkrát keď mal sedemnásť a hneď si ju obľúbil. A tak si predsavzal, že ju musí priniesť na Slovensko. "Čudujem sa, že to ešte nikto nepriniesol do Spišskej," hovorí. Tak sa chopil tejto šance a dnes máme aj my Spišiaci možnosť ochutnať túto taliansku špecialitu rovno v centre mesta. Novootvorenej prevádzke prajeme veľa spokojných zákazníkov!

Pre aktuálnu ponuku a novinky ich nezabudni sledovať na instagrame a facebooku.

Váš text začína práve tu. Kliknite sem a môžete začať písať. Dolores eos qui ratione voluptatem sequi nesciunt neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet consectetur adipisci velit sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam aliquam quaerat voluptatem ut enim ad minima veniam quis nostrum exercitationem ullam corporis suscipit laboriosam nisi ut aliquid ex ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse.